Plant height may vary 10 cm. Height includes cultivation pot. The cultivation pot in the photo may vary.
Olive tree 20cm
4.2/5 from 2600+ reviews
9
95
20 cm
12 cm
- Fresh from our nursery
- 100% damage-free guarantee
- Specially designed plant shipping boxes
- Over 200,000 happy plant lovers
Product Description
Specifications
| Latin Name | Olea Europaea |
| Delivery | Plant delivered in cultivation pot |
| Warranty | Fresh from the grower |
| Height | 20 cm |
| Diameter | 20 cm |
| Pot Size | 12 cm |
| Location | Outside |
| Water Needs | ± 1-2 per week |
| Poisonous | No |
| Air Purifying | Yes |
| Packaging | Delivered in a custom made plant delivery box |
| Maintenance | Little |
Related Christmas
Show AllFicus Elastica Robusta Bush
90 cm
21 cm
In stock, delivery time 1–5 working days
Hanging plant Ceropegia Linearis 'Woodii'
30 cm
10,5 cm
19
95
In stock, delivery time 1–5 working days
Tradescantia Zebrina Violet hanging plant
25 cm
17 cm
19
95
In stock, delivery time 1–5 working days
Olea Europaea (Olive) Bush
100 cm
21 cm
In stock, delivery time 1–5 working days
Olive tree 20cm
In stock, delivery time 1-5 working days
9,95