Sansevieria Zeylanica - 90cm
- Fresh from our nursery
- 100% damage-free guarantee
- Specially designed plant shipping boxes
- Over 200,000 happy plant lovers
Product Description
The Sansevieria Zeylanica is an extremely hardy houseplant for anyone who doesn’t plan to spend much time caring for their green companions. The Zeylanica is characterized by its pointed, dark green leaves that appear to have a silvery sheen.
Care & tips Sansevieria Zeylanica - 90 cm
The Sansevieria Zeylanica is the definition of an easy houseplant. It requires very little attention and is quickly satisfied. Of course, that doesn’t mean you can completely forget about it—this houseplant also needs a sip of water every now and then.
Water requirements Sansevieria Zeylanica - 90 cm
Make sure you do not overwater the Sansevieria. This houseplant is not very thirsty. Not sure whether to water? It’s better to skip a watering.
Light requirements Sansevieria Zeylanica - 90 cm
The Sansevieria is not demanding when it comes to placement—it does well almost anywhere. In the sun or in the shade, this green houseplant is easily satisfied! A true easy-care plant.
Is the Sansevieria Zeylanica - 90 cm toxic?
The Sansevieria Zeylanica is unfortunately mildly toxic. Be careful with pets or small children.
How will my Sansevieria Zeylanica be shipped?
This easy houseplant is delivered in a nursery pot. All our plants are shipped in specially designed shipping boxes! Thanks to the unique interior, the plants stand securely in the box and cannot move around. Plants don’t mind spending a day in a dark box. This way, we ensure your green friend arrives at your home in perfect condition.
Specifications
| Latin Name | Sansevieria |
| Delivery | Plant delivered in cultivation pot |
| Warranty | Fresh from the grower |
| Height | 90 cm |
| Diameter | 50 cm |
| Pot Size | 21 cm |
| Location | Normal daylight, next to a window without direct sunlight |
| Water Needs | ± 1-2 per week |
| Poisonous | Slightly toxic |
| Air Purifying | Yes |
| Packaging | Well packed in a special box for sending plants |
| Maintenance | Few |
Related Air-purifying houseplants
Show All
In stock, delivery time 1-5 working days