Plant height may vary 10 cm. Height includes cultivation pot. The cultivation pot in the photo may vary.
Studio plant package including baskets
4.2/5 from 2600+ reviews
39
95
- Fresh from our nursery
- 100% damage-free guarantee
- Specially designed plant shipping boxes
- Over 200,000 happy plant lovers
Product Description
You get this surprise pack Studio including baskets.
Finding it hard to choose between all our cool houseplants? We totally understand.
There are so many different plants that sometimes you can't see the wood for the trees. Be surprised by our specially selected plants delivered including baskets. This way, they are ready to go and ready to be put down. As you would expect from us, these plants are delivered fresh from the grower.
The height of the plants is between 20cm-40cm. The size of the growing pots is 12cm in diameter.
Specifications
| Delivery | Plant delivered in ornamental pot |
| Warranty | Fresh from the grower |
| Height | 20 - 40 cm |
| Diameter | 10 - 20 cm |
| Pot Size | 12 cm |
| Location | Normal daylight, next to a window without direct sunlight |
| Water Needs | ± 1-2x per week |
| Poisonous | Slightly poisonous |
| Air Purifying | Yes |
| Packaging | Delivered in a custom made plant delivery box |
| Maintenance | Little |
Related Advantage packages small
Show All
Studio plant package including baskets
In stock, delivery time 1-5 working days
39,95